Dan planeta Zemlje na satu hrvatskoga jezika! Zašto ne?!

Obilježavanje Dana planeta Zemlje ne mora biti „rezervirano“ samo za nastavne sate prirode, geografije i/ili biologije. Svi mogu osmisliti zanimljive aktivnosti kojima će učenicima osvijestiti ljepotu i važnost prirode i nužnost očuvanja prirodnih resursa. Nastavnica Tamara Gutić Filipović to je učinila s učenicima 5. a razreda kroz nekoliko aktivnosti. Učiteljica je s učenicima razgovarala o ovogodišnjoj temi Dana planeta Zemlje „Planeta protiv plastike“, a nakon rasprave učenici su predložili prigodne školske "zelene akcije" o kojima su izradili plakat i pozvali i druge na sudjelovanje. Odvilo se to na satu razrednika u školskom parku. Nakon toga, na satu hrvatskoga jezika, učenici su čitali, objašnjavali i analizirali djela takozvane prirodne tematike te sudjelovali u interaktivnom natjecateljskom kvizu povezivanja onoga o čemu su razgovarali s pitanjima u kvizu. Interaktivni kviz zamišljen je kao „escape room“ kviz gdje svaki točan odgovor učenike vodi na novu razinu igre i nove zanimljive pitalice i kvizove kojima učenici povezuju i znanja nastavnoga predmeta Hrvatski jezik 5. razreda. Učenici tako ponavljaju književnoteorijska znanja, kao i znanja o vrstama riječi. S ovog nastavnog sata nose i „ključ“ za „otključavanje“ igara drugih nastavnih predmeta i obilježavanja Dana planeta Zemlje.

Ovaj tekst i interaktivnu igru (kviz) u prilogu kao primjer dobre prakse primjene inovativnih metoda poučavanja donosi vam učiteljica Tamara Gutić Filipović. Aktivnosti su primjenjive u organizaciji dvaju ili više nastavnih sati hrvatskoga jezika i sata razrednika te su pogodne za međupredmetno povezivanje i ostvarivanje ishoda međupredmetnih tema obilježavanja Dana planeta Zemlje.

objavio: Anita Tufekčić   datum: 29. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »