Projekt Međunarodni dan dječjih prava u PŠ Rajevo Selo

Danas je u PŠ Rajevo Selo realiziran projekt Međunarodni dan dječjih prava (20.11.). U projektu su sudjelovali učenici 1., 3. i 4. razreda sa svojim učiteljicama Dinkom Buljević i Marinom Vidaković. Prva aktivnost bila je anketa kako bi se utvrdilo ponašanje učenika u školi. Zadatak je učenika bio iskreno odgovoriti na postavljena pitanja. Nakon ankete uslijedio je razgovor o pitanjima. Među ponuđenim pitanjima učenici su trebali izdvojiti ona koja se odnose na prihvatljiva i neprihvatljiva ponašanja. Trebali su navesti još neke primjere prihvatljivog i neprihvatljivog ponašanja. Dotakli smo se i Kućnog reda škole, dokumenta u kojem su propisana prava i dužnosti djece u školi što nam je bila poveznica za dokument u kojem su propisana ljudska i dječja prava te dužnosti. Dječja prava učenici su naučili kroz crtani film „Svi imamo prava“ koji se može pronaći na mrežnoj stranici UNICEF Hrvatska. Kroz ppt prezentaciju naučili su što je Povelja o ljudskim pravima, Konvencija o pravima djeteta i UNICEF te su spoznali da na temelju svakog prava imaju i svoje dužnosti/odgovornosti. Odigrali su online igru Čovječe, ispravi se u kojoj su ponovili usvojene sadržaje. Za uspješnost u igri dobili su diplomu. Igra se također nalazi na mrežnoj stranici UNICEF Hrvatska. Zatim je uslijedila aktivnost spajanja parova (dječje pravo i dužnost koja proizlazi iz prava). Nakon što su pronašli par učenici su imali zadatak zalijepiti ga na hamer papir te su tako zajedno napravili plakat o dječjim pravima i dužnostima. Potom su izvlačili papirić s napisanim dječjim pravom kojeg su trebali ilustrirati. Kako bi dodatno utvrdili naučeno, za kraj su odigrali wordwall kviz.

p_1.jpg (54.77 KB)
p2.jpg (72.37 KB)
p_3.jpg (138.91 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 20. 11. 2023.