Na ovogodišnjoj ARt future izložbi i radovi učenika OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja

Učenici 8. c razreda u sklopu Škole budućnosti sudjelovali u ARt Future festivalu digitalne umjetnosti, tj. Art future izložbi u Zagrebu.

Događaj donosi digitalnu umjetnost na ulice gradova u tehnologiji proširene stvarnosti (Augmented Reality, AR), a tema ove godine je “Emocionalna i umjetna inteligencija”. Inspiracija za ovu aktivnost je nedavni razvoj i globalna popularizacija alata kao što su ChatGPT, Midjourney, DALL-E i drugi iz domene “generativne” inteligencije. Izložba traje od 13.10 do 12.11. 2023. godine.

Učenici 8. c razreda zajedno s nastavnicom iz informatike Mašom Budimski Voloder sudjelovali su na radionici koju je za njih pripremila školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić i učenike motivirala na korištenje “AI” alate za kreativno stvaranje, prvenstveno 2D djela. Učenike se upoznalo s alatom Midjourney (2D) i kako s ChatGPT-em stvarati promptove, u svrhu sudjelovanja na festivalu digitalne umjetnosti tj. Art future izložbi. Nakon što su vidjeli mogućnosti učenici su krenuli u stvaranje svojih likovnih djela. Nastavnici osnovnih i srednjih škola iz Hrvatske radili su s više od 250 djece koja su kroz alate umjetne inteligencije stvorili preko 3500 pojedinačnih radova, od kojih su prema izboru djece i nastavnika te glasovima stručnog žirija odabrana 65 rada za izložbu. Na mjesec dana, na lokacijama po cijelom Zagrebu moći će se vidjeti nešto doista jedinstveno – izložba u proširenoj stvarnosti ili popularnije u AR-u, čime će cijeli grad postati pravi futuristički izložbeni prostor. U pitanju su prije svega animirani trodimenzionalni modeli koji će putem proširene stvarnosti biti integrirani u gradski prostor i to na više od 20 zagrebačkih lokacija. Iza ovog jedinstvenog pothvata stoji hrvatski startup Equinox Vision, koji razvija platformu za konzumiranje sadržaja proširene stvarnosti na mobilnim uređajima. Aplikacija Equinox XR, koja će biti potrebna za uživanje u izložbama je potpuno besplatna i samo ju je potrebno preuzeti s Google i Apple trgovina. Ivan Voras, CEO i suosnivač Equinoxa ističe da je i ART FUTURE dokaz da hrvatsko znanje i hrvatska start-up scena nastavlja konkurirati velikim svjetskim igračima.

Više o cijelom projektu možete saznati na poveznici: https://artfuture.hr/hr/

objavio: Anita Tufekčić   datum: 17. 10. 2023.