Obilježavanje Svjetskog dana pošte u školskoj knjižnici

Učenici 2. a razreda OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja sudjelovali su na radionici u školskoj knjižnici povodom obilježavanja Svjetskog dana pošte, koji je za njih priredila školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić u suradnji s učiteljicom 2. a razreda Jelenom Cvijović.
Učenici su na početku sata slagali puzzle na poveznici https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=3c77925edefb, čije je rješenje bila tema današnjeg sata. Zatim su porazgovarali i upoznali se s pojmovima: pošta, poštar, poštanska marka, pisanje pisama, hobi filatelija, filatelist itd.
Učenici su naučili da svaka poštanska marka mora imati: ime države, nominalnu vrijednost (cijenu), naziv, ime autora, godinu izdanja i logotip. Isto tako, knjižničarka je učenicima preporučila slikovnicu „Zečica pismonoša“, koju mogu podići i naučiti kako se piše pismo.
Učenicima su se najviše svidjele zanimljivosti iz knjige Ivana Librića „Otkrivam poštanske marke“, gdje su naučili da se najveći poštanski ured nalazi u Chicagu, a najmanji poštanski ured na svijetu je veličine 2,21 x 2, 44 metara i nalazi se u saveznoj državi Florida.
Najsmješnija zanimljivost za učenike je bila da su mačke služile za isporuku pošte kada su davne 1879. godine u Belgiji zaposlili 37 mačaka kako bi nosile pisma prema manjim mjestima. Naravno, mačke nisu bile disciplinirane i usluga je ukinuta.
Uslijedio je radni zadatak gdje su učenici dobili zadatak da kreiraju i nacrtaju svoju poštansku markicu po želji. Sve poštanske markice završit će na izložbi u hodniku škole.
Za kraj radionice, učenici su dobili radni listić, gdje su trebali napisati temu sata i najvažniju misao i sve pojmove koje su danas naučili.

p_1.jpg (128.66 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 9. 10. 2023.