U GUNJI ODRŽANA UVODNA KONFERENCIJA PROJEKTA PREKOGRANIČNE SURADNJE IZMEĐU OŠ „ANTUN I STJEPAN RADIĆ“ GUNJA I OŠ„VLADIMIR NAZOR“ ĐURĐIN (OPĆINA SUBOTICA)

Danas, u petak, 8. rujna u školskoj dvorani OŠ „Antun i Stjepan Radić“ održana je uvodna konferencija projekta pod nazivom Prekogranična suradnja OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja i OŠ „Vladimir Nazor“ Đurđin (općina Subotica), koju financira Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije Republike Hrvatske.

Događaju su nazočili ravnateljica OŠ „Vladimir Nazor“ Đurđin, Ljiljana Dulić,  Slavko Beniček, učitelj kemije i dopredsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji, ravnateljica OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja, Marijana Lucić te učitelji i stručni suradnici iz škole i učiteljice iz Đurđina.

Suradnja je započela prije nekoliko mjeseci pri stupanju u prvi kontakt s ravnateljicom Ljiljanom. Zajedničkim snagama i idejama napisali smo projektni prijedlog, koji je prijavljen na Javni poziv za Program prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije za 2023. godinu na Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, poručuje ravnateljica gunjanske škole Marijana Lucić.

Projektni prijedlog je nakon pregleda pozitivno ocjenjen te su naše škole za svoj projekt ostvarile pravo na sufinanciranje u iznosu od 20.285,86 €. Naša škola po ovom projektu dobit će novi školski kabinet, opremu za isti – 16 stolica te tri klima uređaja, kazala je ravnateljica Marijana Lucić dok će OŠ „Vladimir Nazor“ iz Đurđina dobiti novu opremu za informatičku učionicu – 15 računala ,15 monitora, 15 miševa, 15 tipkovnica i 3 tableta kazala je ravnateljica OŠ „Vladimir Nazor“ iz Đurđina.

Povezivanje ove dvije škole direktno će doprinijeti pružanju potpore hrvatskom narodu u Srbiji te će pospješiti očuvanje njihove pune ravnopravnosti. Ovaj zajednički projekt značajno doprinosu razvoju obrazovanja kroz unaprjeđenje školske infrastrukture.

Cilj projekta je jačanje konkurentnosti i ostvarenje prekograničnih potencijala. Projekt kroz poboljšanje obrazovnih uvjeta doprinosi stvaranju preduvjeta za sprječavanje iseljavanja stanovništva, smanjenju negativnog demografskog trenda i održivom razvoju u pograničnom području te podiže kvalitetu života i integraciju cjelokupnog stanovništva koje živi na tom prostoru.

Nadam se da će cilj projekta biti ostvaren i da će se ova prekogranična suradnja nastaviti i nakon završetka aktivnosti planiranih ovim projektom poručuje nam voditeljica konferencije, vjeroučiteljica u gunjanskoj osnovnoj školi Matilda Šokčević.

objavio: Anita Tufekčić   datum: 8. 9. 2023.