Obilježavanje Dana planete Zemlje

Učenici iz Rajevog Sela danas su posjetili školsku knjižnicu i zajedno sa svojim učiteljicama Marinom Vidaković i Dinkom Buljević sudjelovali na kreativnoj radionici „Reci NE plastici!“ koju je pripremila knjižničarka Anita Tufekčić. Knjižničarka je na početku sata učenicima pročitala priču „Kornjačica i more“ autorice Becky Davies. Ilustracije na knjizi izradila je Jennie Poh. U ovoj priči učenici su imali priliku „putovati“ s jednom malom kornjačom koja istražuje borbu za život u moru dok plastika i zagađenje prijete njegovim stanovnicima. Onečišćenje plastikom postalo je kriza globalnih razmjera i veliki ekološki izazov za čovječanstvo. Plastika sama po sebi nije loša ali tiho guši naš planet. Prije nego se razgradi mogu proći i stotine godina. Plastične vrećice i drugi predmeti uzrok su stradavanja brojnih životinja, konzumacijom i zapetljavanjem.

Tema radionice bile su kornjače kao najugroženija skupina na svijetu. Učenici su izrađivali kornjaču od recikliranih materijala (karton i stari čepovi) a morsko dno su izradili od stare kartonske kutije za cipele koju su obojili plavom temperom. Kada su izradili svoju kornjaču stavili su je u morsko dno koje su ukrasili sa plastičnim vrećicama, plastičnim slamkama, plastičnim čašama i mrežicom za krumpir. Dobili smo predivne radove učenike od kojih ćemo napraviti izložbu kako bismo osvijestili sve o važnosti izbacivanja iz upotrebe plastične slamke, jednokratne vrećice i pribor za jelo te plastične vrećice. Dan planete Zemlje obilježava se 22. travnja svake godine u cilju podizanja svijesti svjetske populacije o problemima vezanim za globalno onečišćenje okoliša, ali i pronalaska najboljih rješenja za njegovu zaštitu.

k_1.jpg (233.10 KB)
k2.jpg (321.40 KB)
k3.jpg (171.56 KB)
k4.jpg (213.50 KB)
k5.jpg (198.96 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 22. 4. 2023.