Lutkarstvom kroz lektire - online radionica

Online radionica „Lutkarstvom kroz lektire“

Danas su učenici 4.a razreda sudjelovali na radionici „Lutkarstvom kroz lektire“ koju je vodila Katarina Šestić, a učiteljica Jasminka i knjižničarka Anita bile su tehnička podrška i pomoć učenicima pri izradi lutkica.  Učenici su imali zadatak napraviti lutku zijevalicu od čarapa.

Materijale je osigurala voditeljica radionice. Na početku, svi učenici su se predstavili i rekli par riječi o sebi, zatim su trebali odlučiti koji lik iz lektire koju su zadnju pročitali im je najdraži i zašto. Učenici su trebali opisati lik, kako ga oni zamišljaju po opisima iz knjige i kakve osobine ima taj lik. Učenici su čitali knjigu „Heidi“ pa su tako odabrali likove Heidi, Klara, Petar, Klarina baka, Petrova baka itd. Odabrana boja čarape predstavlja boju određenog lika. Prvo što su trebali napraviti je izrezati jezik za lutku koji ne bi smio biti iste boje kao odabrana čarapa. S obzirom da je to lutka, ne mora biti realistično, jezik su trebali dobro oblikovati po svom dlanu.  Izrezani jezik lijepili su „uhu“ ljepilom a nakon toga, dodavali su oči. Za oči se mogu koristiti pomponi jer su efektniji. Zatim su učenici dodavali detalje na svoju lutku (kosa, nos, obrve, zjenice u oku). Kada su izradili svoju lutku zijevalicu onda su je trebali animirati.

Prvi zadatak je bio predstaviti se, koliko imaju godina, što njihova lutka radi u slobodno vrijeme na način da promijene svoj prirodni glas i posude ga lutki. Drugi zadatak je bio odigrati jednu etidu (kratku scenu iz knjige) u paru s drugim učenikom.  Treći zadatak je bio odigrati situaciju koja se dogodila iz knjige gdje će sudjelovati 3 učenika odnosno 3 lutke zijevalice. Četvrti zadatak je bila gluma za supertalent. Učenici su trebali pokazati svoje talente tako što su mogli pjevati operu, repati ili izrecitirati rimovanu pjesmicu po želji, naravno uz pomoć lutke zijevalice. Radionica je trajala 90 minute i održana je u školskoj knjižnici uz pomoć platforme zoom.

lutke_1.jpg (794.92 KB)
lutke_2.jpg (641.17 KB)
lutke_3.jpg (926.31 KB)
Online_radionica_Lutkarstvom_kroz_lektire_i_4.a.docx (337.12 KB)

objavio: Stipica Mišura   datum: 28. 4. 2021.