Obilježavanje Međunarodnog dana izumitelja u školskoj knjižnici

Međunarodni dan izumitelja obilježava se 9. studenog jer je na taj dan rođena inovatorica u području bežičnih komunikacija i američka filmska glumica Hedy Lamarr. Bez njezina izuma danas bi bio nemoguć WiFi. Taj se dan prisjećamo velikih izumitelja koji su poboljšali naš svakodnevni život, ali i podsjećamo djecu da i oni mogu biti budući mali izumitelji.
Učenici 2. a razreda na početku sata u školskoj knjižnici zaigrali su puzzle na poveznici: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=29240a7ec788, kako bi se upoznali s temom današnjeg sata.
Uslijedio je istraživački rad gdje su učenici bili podijeljeni u parove. Svaka grupa dobila je zadatak istražiti svog izumitelja uz pomoć enciklopedija , knjiga i slikovnica.
Učenici su tako dobili za istražiti tko je bio Nikola Tesla, Albert Einstain, Maria Curie, Ada Lovelace i Stephen Hawking.
Materijale za izradu malog plakatića priredile je učiteljica u suradnji sa školskom knjižničarkom. Nakon što je svaka grupa prezentirala svije uradak, učenici su zajedno izašli u hol škole i pogledali izložbu pod nazivom „Iznimni umovi koji su promijenili svijet“. Upoznali su i saznali nešto što još nisu znali o velikim umovima koji su promijenili svijet.
Oni su: Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Nikola Tesla, Johannes Gutenberg, Charles Darwin, Ada Byron Lovelace, Maria Curie i Maria Montessori. Učenici su tako mogli vidjeti i usporediti svoj rad i plakat koji se nalazi na samoj izložbi.
Kao što je rekao Albert Einstein: „Logika će vas odvesti od točke A do točke B, no mašta će vas odvesti gdje god poželite. „
„Nitko ne uspije samo zbog talenta. Bog daje talent, a trudom se postaje genij. „ rekla je Ana Pavlova.
Izložbu za učenike pripremile su školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić u suradnji s učiteljicom Jelenom Cvijović i 2. a razredom.

A_2.jpg (124.26 KB)
A_3.jpg (160.85 KB)
A_4.jpg (115.18 KB)
A_5.jpg (103.48 KB)
A_1.jpg (185.32 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 9. 11. 2023.