Sudjelovanje u projektu i obilježavanju Mjeseca hrvatske knjige

Veći dio mjeseca listopada i studenoga Mjesec je hrvatske knjige te naziv projekta koji se provodi i u Narodnoj knjižnici i čitaonici Gunja, a kojemu su se i ove školske godine priključili učenici naše škole. Bogati program obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige 17. listopada 2023. započeo je pratiti 5.a razred i učiteljica Tamara Gutić Filipović. Navedenog dana, a u sklopu školskog integriranog dana „Milijun djece moli zajedno“, učenici 5.a razreda uputili su se u Narodnu knjižnicu i čitaonicu Gunja. Ondje su se upoznali s ustrojem i radom knjižnice, njezinom građom, kao i brojnim aktivnostima i događanjima koje knjižnica organizira. Budući da se nalazimo u Mjesecu hrvatske knjige pregledali su i mnoge knjige domaćih autora namijenjene djeci, odabrali za sebe zanimljive naslove te se raspitali o nekim knjigama ili produžili svoje članstvo u Narodnoj knjižnici. Učenici su zatim sudjelovali u radionici koju je priredila učiteljica a kojom su povezali glavnu ideju školskog integriranog dana „Milijun djece moli zajedno“ i projekta Mjeseca knjige. Svaki učenik pročitao je jednu kratku priču za djecu i mlade te prema pročitanoj priči oblikovao nekoliko pouka i mudrih misli o temeljnim ljudskim vrijednostima kojima je integrirani dan „Milijun djece moli zajedno“ i posvećen. Porukama o ljubavi, dobroti, nesebičnosti, skromnosti, požrtvovnosti, istinoljubivosti i sl. – svaki učenik osmislio je i ukrasio predložak za straničnike koji su se izrađivali i u školi. Načinjene predloške učenici su ponijeli u malom maketnom Bibliobusu, a o samoj putujućoj knjižnici „Bibliobus“ istražili su u studijskom odjelu knjižnice.

Vrijedni 5.a razred nastavlja pratiti aktivnosti projekta, stoga ovo neće biti i jedino gostovanje u Narodnoj knjižnici i čitaonici Gunja. Školske novinarke i urednice školskog lista tako će pratiti svečana predstavljanja knjiga koja će biti upriličena u knjižnici; a svi učenici pozvani su i na kreativne radionice ili filmske večeri knjižnice. O nastavku provedbe projekta stoga ćemo vas još izvještavati.

Tekst za mrežnu stranicu škole priredila učiteljica Tamara Gutić Filipović.

Bibliobus.JPG (120.01 KB)
U_knjiznici_1..JPG (79.90 KB)
U_knjiznici_2..JPG (79.88 KB)
U_knjiznici_3..JPG (113.27 KB)
U_knjiznici_4..JPG (72.66 KB)
u_knjiznici_5..JPG (72.22 KB)

objavio: Marijana Lucić   datum: 19. 10. 2023.