Obilježavanje Europskog dana jezika u školskoj knjižnici

Danas su učenici 2. a razreda OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja sudjelovali su na radionici u školskoj knjižnici povodom obilježavanja Europskog dana jezika, koji je za njih priredila školska knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić u suradnji s učiteljicom 2.a razreda.

Učenici su na početku sata slagali puzzle na poveznici https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=15729847a93e ,čije je rješenje bila tema današnjeg sata.  Zatim smo porazgovarali o jezicima koji uče u škole, zemljama koje su posjetili i kako su se sporazumijevali.

Sljedeća aktivnost bila je upotreba google translate- a, gdje su učenici slušali  kako se izgovaraju i pišu sljedeće riječi:  ljubav, mir, sreća, obitelj, sloboda. Poslušali smo kako se izgovaraju na njemačkom, engleskom, španjolskom, francuskom, talijanskom i hrvatskom jeziku.

Uslijedila je kreativna radionica, čiju smo ideju preuzeli s krokotaka na poveznici https://krokotak.com/2013/03/dreaming-of-the-pirate-seas/ i prilagodili našem satu.

Učenici su bili podijeljeni u parove, a svaki par dobio je zadatak napraviti svoj brodić,  jarbol i zastavu jedne europske zemlje. Na jarbole su lijepili riječi (ljubav, mir, sreća, obitelj, sloboda), na jeziku  zemlje čiju zastavu su dobili. Zastave zemalja koje su dobili su: Hrvatska, Njemačka, Francuska, Italija, Španjolska i Engleska.

Na kraju radionice, dobili smo šest prekrasnih brodova na čijim su se jarbolima vidjele riječi šest različitih jezika koji se govore u Europskoj Uniji : engleski, njemački, francuski, španjolski, talijanski i hrvatski. Knjižničarka ih je još uputila na Moj prvi slikovni rječnik, koji su učenici prolistali i tražili riječi po vlastitom izboru.

Za izradu broda učenici su koristili spužvice za suđe, čačkalice, štapiće za ražnjiće, papir u boji, škare i ljepilo.

Cilj ove radionice bio je pružiti učenicima poticaj za učenje i uspoređivanje jezika te dokaz o jezičnom i kulturnom bogatstvu Europske unije čiji stanovnici mogu graditi mostove jedni prema drugima obostranom razmjenom svojih postignuća i kulture.

Učiteljica Jelena Cvijović i knjižničarka Anita Tufekčić zajedno s učenicima napravile su i plakat za izložbeni pano, koji se nalazi ispred knjižnice, a brodovi učenika također su izloženi u hodniku ispred školske knjižnice.

c_1.jpg (192.13 KB)
c_2.jpg (125.19 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 26. 9. 2023.