Provedba projekta „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“ u siječnju

Učenici 4.c razreda ove školske godine sudjeluju u međunarodnom projektu „Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja“. Knjižničarka im je pročitala dio priče slovenske autorice Jane Bauer „Strašna vila u Groznoj šumi“.
Vila iz naslova zapravo uopće nije strašna, nego samo drugačija, prije svega vragolasta. U priči pod naslovom „ Ježivi ježum“ učenici su doznali kako je jež došao kod sove na čaj od kamilice s idejom da protjeraju vilu iz Grozne šume, čemu se sova oštro usprotivila naglasivši kako je vila maleno, nestašno i prestrašeno mladunče koje treba zaštiti.
Zatim su dobili zadatak nacrtati masnim bojama svoju šalicu čaja po ideji s poveznice: http://krokotak.com/2017/12/a-cup-of-hot-tea/ .
Svoju šalicu su ukrasili bijelom vatom i vodenim bojama.
Kada su završili knjižničarka je za njih priredila topli čaj s keksićima. Učenici su tako u prošli petak uživali u toploj knjižnici, u jutarnjim satima, uz čaj dok je vani padao snijeg.
Nastali radovi biti će izloženi u knjižnici.

U priči pod naslovom „ Strašna vila i čarobni pijesak“ učenici su doznali kako je strašna vila iskoristila čarobni pijesak i darovala ga puhu, vjeverici i ježu. Ježu su se bodljice pretvorile u proljetne trantinčice, vjevericu su napali njezini lješnjaci a puh je umislio da je lovac i da drži pušku u ruci. Životinje su joj odlučile dati lekciju, a pomogla im je sova koja je donijela čarobnog praha i nasula ih u čizmice od strašne vile pa ih ona više nije mogla skinuti.

Zatim su dobili zadatak izraditi reklamni plakat za priču koju im je knjižničarka pročitala. Učenici su trebali napisati naslov priče, ime pisca, rečenicu-dvije o tome zašto je priča zanimljiva i tri crteža koji prikazuju zanimljive dijelove iz priče. Od materijala im je trebao komadić papira, olovka, bojice ili flomasteri i veliki komad kartona.

Nastali reklamni plakati završit će na panou u učionici.

U priči pod naslovom „ Strašna vila priređuje knjižnu čajanku“
učenici su doznali kako je jesen Groznu šumu pretvorila u mračnu, mokru i
maglenu, a strašna vila iz slikovnice odlučila je prirediti knjižnu čajanku, a prije
toga poslala je pozivnice:
„Dragi ježu, dragi zecu, cijenjeni daždevnjače, sljedeći četvrtak navečer dođi do
moje bukve. Imat ćemo knjižnu čajanku. Skidat ćemo mjesec s neba, jahati
zmajeve i hvatati ptice za rep.“ Što je bilo dalje učenici će saznati idući mjesec…
Zatim su dobili zadatak izraditi svoju strašnu vilu iz mašte i obući je u bojama
jeseni (lišće, mahovina, raznorazne ukrasne iglice, plodovi jeseni itd.). Nastale
vile završile su na panou u učionici.

b_1.jpg (227.41 KB)
b_2.jpg (231.07 KB)
V_1.jpg (168.69 KB)
vil.jpg (266.83 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 27. 1. 2023.