NOĆ KNJIGE & RADIONICA BLACKOUT POEZIJA NA TEMU JUNACI IZ STRIPOVA

by | tra 24, 2025 | Vijesti

U povodu manifestacije Noć knjige, učenici 7. a i 7. c razreda sudjelovali su u posebnoj kreativnoj radionici Blackout poezije na temu “Junaci iz stripova”. Radionica je održana u školskoj knjižnici, a vodile su je knjižničarka dr. sc. Anita Tufekčić i nastavnica likovne kulture Marija Vidaković Tulić.

Blackout poezija spoj je književnog i likovnog izražavanja – polaznici uzimaju stranice starih tekstova te odabirom i “zatamnjenjem” dijelova stvaraju potpuno nove poetske cjeline. Inspiraciju za ovu radionicu učenici su pronašli u legendarnoj stripovskoj povijesti, osvrćući se na likove poput Mickeyja Mousea, Snoopyja, Charlieja Browna i ostale junake iz svijeta Peanuts.

Radionica je bila prilika da učenici kroz igru i umjetničko stvaralaštvo istraže svijet stripa, a istovremeno razvijaju kreativnost i osjećaj za izražavanje kroz poeziju.

Mickey Mouse, čiji se datum rođenja smatra 18. studeni 1928., prvi put je zablistao u animiranom filmu Steamboat Willie. Bio je to jedan od prvih crtića s tonom, u kojem je i sam Walt Disney posudio glas liku Minnie. Upravo su crtići s Mickeyjem pomogli da Disneyjev studio prebrodi financijsku krizu i postane jedan od najuspješnijih na svijetu.

Prvi strip s Mickeyjem objavljen je 1930. godine, a ubrzo je stekao planetarnu popularnost. Mickeyjev izgled se kroz godine mijenjao, no ono što je ostalo isto jest njegov neodoljivi šarm koji osvaja i danas.

Charles Schulz, rođen 1922. godine u St. Paulu, ostavio je neizbrisiv trag u svijetu stripa stvarajući Peanutse – serijal koji je trajao gotovo 50 godina. Njegov prvi rad, Li’l Folks, prerastao je u legendarni strip čiji su glavni junaci Charlie Brown, Snoopy, Linus, Lucy, Peppermint Patty, Woodstock i brojni drugi.

Snoopy, najpoznatiji pas iz svijeta stripa, nikada nije progovorio riječ, ali su njegova razmišljanja (u oblačićima, s krova kućice) govorila više od tisuću riječi. Njegov prijatelj Woodstock, filozof Linus sa svojom dekicom, Lucy kao vječno gunđalo – svi su oni dio velikog univerzuma u kojem se prepoznaju generacije čitatelja.

Schulz je osobno nacrtao svih 17.897 stripova i zauvijek obilježio povijest devete umjetnosti. Nakon njegove smrti 2000. godine, odlučeno je da se Peanutsi više neće crtati – jer nitko ne može nastaviti ono što je on savršeno započeo.

Tijekom radionice učenici su imali zadatak odabrati tekstove koji govore o ovim legendarnim junacima i pomoću tehnike blackout poezije stvoriti vlastite pjesničke impresije. Na stranicama starih članaka, biografija i stripovskih zapisa pojavile su se nove riječi, rečenice i poruke koje odražavaju duh i simboliku stripova.

Nastali radovi su bili iznimno kreativni – pjesme koje su istovremeno nostalgične, duhovite, dirljive i osobne. Radionica je još jednom pokazala koliko umjetnost može biti snažno sredstvo izražavanja, čak i kad je nastala iz “zatamnjenog” teksta.

Ova posebna večer knjige ostavila je trag u srcima svih sudionika – ne samo zbog novih znanja o Mickeyju, Snoopyju i njihovim kreatorima, već i zbog mogućnosti da se kroz jednostavne tehnike izrazi mašta, misao i osjećaj.

Jer kao što je rekao Schulz: „Svi imamo osjećaj da smo Charlie Brown ponekad.“

Upravo zato, kroz strip i poeziju, učenici su spoznali koliko su riječi – i kad su skrivene – snažan alat za razumijevanje svijeta oko nas.

Skip to content