2024-01-26 11:55:31

Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanje zločina protiv čovječnosti

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Generalna skupština UN-a je 2005. godine usvojila rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Za datum obilježavanja, odnosno sjećanje na milijune žrtava stradalih u holokaustu tijekom Drugog svjetskog rata, izabran je 27. siječanj, dan kada su trupe Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor - Auschwitz.

Tom prilikom oslobođeno je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti. Međunarodni dan sjećanja na holokaust se posebno obilježava u europskim zemljama u kojim je tijekom Drugog svjetskog rata život izgubilo 53 milijuna ljudi, među kojima gotovo 31 milijun civila. Ukupan broj Židova, žrtava nacističkog progona, kreće se od najmanje 4 milijuna i 194 tisuće do 5 milijuna 820 tisuća i 960.

Učenici 8. a, 8. b i 8. c razreda dobili su zadatak istražiti sve o holokaustu uz pomoć knjiga iz knjižnice i napraviti plakate koje su prezentirali ostalim učenicima. Učenici su bili podijeljeni u grupe. Osim povijesnih činjenica o holokaustu, tu su bili i zadaci o prezentaciji filmova za djecu kao što su „Dječak u prugastoj pidžami“ i „Kradljivica knjiga“, tj. usporedba filma i knjige.

Projektni zadatak proveden je u suradnji sa školskom knjižničarkom Anitom Tufekčić u suradnji s nastavnikom iz povijesti  Emanuelom Juzbašić.

Od dobivenih plakata napravljena je izložba u hodniku škole. Učenici su za provedbu zadataka imali 2 tjedna. A tjedan dana prije, učenici 8. a, 8. b i 8. c su sudjelovali na radionici „HATE OUT!“ kao uvodni dio pripreme za izložbu i obradu teme o holokaustu.

 


Osnovna škola "Antun i Stjepan Radić" Gunja