2023-11-16 14:27:00

Provedba projekta „VirtoEuropa“ na Međunarodni dan tolerancije“

Učenici 2.a razreda danas su sudjelovali na radionici u školskoj knjižnici  u sklopu projekta „VirtoEuropa“. Cilj projekta VirtoEuropa bio je osmisliti zabavan i edukativan sadržaj o Europskoj uniji temeljen na programu Virtograd, koji pomaže svakom djetetu da osvijesti svoju vrijednost, otkrije svoje potencijal, razvije vrline i vrijednosti. Jedini način da živimo vrijednosti i ciljeve Europe je suradnja i davanje doprinosa svojim talentima. Projekt „VirtoEuropa“ proveden je u suradnji između učiteljice Jelene Cvijović i školske knjižničarke dr. sc. Anite Tufekčić kroz korelaciju s predmetima: hrvatski jezik, sat razredne zajednice i likovna kultura.

U uvodnom dijelu radionice školska knjižničarka učenicima je podijelila  kartice  pod nazivom „Klub superjunaka“, gdje je svaki učenik otkrio drugima svoje supermoći. Dječaci su dobili kartice s likom dječaka, a djevojčice s likom djevojčice. Supermoći su: kreativnost, hrabrost, upornost, marljivost, strpljivost, mudrost, ljubaznost itd. To smo povezali s vrlinama, a tu se na popisu našla još jedna supermoć koja se zove TOLERANCIJA. Na kartici je pisalo: poštujem, prihvaćam i uvažavam različitosti oko sebe. Tako smo došli do jedne od tema koje ćemo danas obraditi na radionici. Nakon toga, uslijedilo je čitanje slikovnice „Zajedno do Virtoškole s EU Gradićem i Dobroradićem“,  gdje su učenici saznali da je Virtograd grad u kojem žive male vrline zvane Virtići. Vrline nam pomažu da otkrijemo da je svatko od nas vrijedan i poseban.

Svaka zemlja u Europskoj uniji je sama za sebe posebna i drugačija, kao i ovi naši Virtići iz priče. Učiteljice su pripremile plakat koji prikazuje 27 žutih zvjezdica (koliko ima i zemalja članica Europske ubije), a oko njih su pojedinci (svaki obojan drugom bojom). Iskoristili smo i izrađene brodove sa zastavicama različitih država Europe, i tako se podsjetili da svaka zemlja ima svoju drugu boju zastave, svoj jezik i svoje posebnosti.

Drugi sat smo imali sat likovne kulture gdje smo crtali motiv vučedolske golubice kroz pop art umjetnost Romera Brittoa. Pop art umjetnost Rometa Britta je vesela, šarolika i puna boja i različitih oblika. Za vrijeme sata likovne kulture učenicima je u pozadini svirala Beethovenova „Oda radosti“ što je himna Europske unije. Ovo je bila aktivnosti za naš drugi eTwinning projekt“ U svijetu likovnih umjetnika 6“, gdje su učenici također razvijali svoje talente i kreativnost.


Osnovna škola "Antun i Stjepan Radić" Gunja