Obilježavanje Festivala prava djece u 4. a razredu

Festival prava djece promiče dječje stvaralaštvo, filmsku umjetnost, dječja prava i inkluziju, a održava se u Hrvatskoj putem online kanala. Festival prikazuje filmove u sklopu tri stalne programske cjeline: Školski objektiv (dječje stvaralaštvo, matineje za osnovne škole), Mislim, dakle snimam (stvaralaštvo mladeži, matineje za srednje škole) i Dobre vibracije (matineje obiteljskih filmova). Festival organizira i popratni program Rame uz rame u sklopu kojeg se organiziraju debatne projekcije i radionice za djecu i mlade. Festival je inkluzivan, programi su prilagođeni osobama s oštećenjima sluha i oštećenjima vida te su sve programske aktivnosti besplatne. Festival organizira Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator.

Knjižničarka  je u suradnji s učiteljicom 4. a razreda Jelenom Cvijović organizirala Festival prava djece u sklopu nastave u Osnovnoj školi“Antun i Stjepan Radić“ Gunja. Učenici su pogledali film „Srcem do srca“ čija je poruka prepoznati i izraziti zahvalnost u svakodnevnom životu. Nakon što su pogledali film, učenici su pisali na post –it papirićima „Što je za mene sreća? Većina učenika napisala da je za njih sreća ljubav njihova obitelj i prijatelji te ljubav, ali i to što su živi.

Nakon toga, učenici su bili podijeljeni u pet grupa:

1. grupa osmišljavala  je neku fizičku vježbu (ili set vježbi) pomoću kojih će se razgibati. (Brain Gym)
  2. grupa: izrađivala je svoju zajedničku listu zahvalnosti. Na papiru su napisali“Zahvalan/na sam za..”
  3. grupa: grupa koja brine o sebi. Njihov zadatak je bio napisati popis stvari koje bi željeli u životu raditi i zbog kojih bi se osjećali bolje. Na papiru su zapisali “Da više mislim na sebe…učinio/la bih…”
  4. grupa: imala je zadatak da jedni drugima kažu koje su to kvalitete koje ta osoba ima. Potrebno je bilo da jedan drugom kažu rečenicu koja započinje sa “Kod tebe mi se sviđa to što…”
  5. grupa: osmišljavali su jedno dobro djelo koje će kao grupa /razred napraviti. Potrebno je bilo da grupa osmisli dobro djelo, napravi plan izvede aktivnost i kasnije na predstavljanju grupnog rada animira cijeli razred da se u tu aktivnost uključe. Ideja za sat preuzeta je iz nastavne pripreme (radionice za osnovne i srednje škole) koje su pripremljene od organizatora za ovogodišnji 13. Festival prava djece 2021.

festival_prava_djece.jpg (237.26 KB)

objavio: Anita Tufekčić   datum: 5. 11. 2021.

« Ožujak 2024 »