Dan filma u 6. c razredu i obilježavanje Međunarodnog dana obitelji

Učenici 6.c razreda danas su u školskoj knjižnici pogledali višestruko nagrađivani film Ljeto1993., španjolske redateljice Carle Simón. Prije samog gledanja filma prisjetili su se književnih djela ili filmova u kojima su junaci bili bez jednog ili oba roditelja (Hlapić, Djevojčica sa žigicama, Harry Potter, Pipi Duga Čarapa, Meri i Kolin iz Tajnog vrta…). Saznali su da je ovaj filmski žanr: coming-of-age – ponavljanje.

Coming-of-age – engleski je naziv za film odrastanja. To je film u kojem tipično srećemo mlade likove na početku određene prekretnice koja će ih izmijeniti, i često je popraćen scenom fizičke promjene iz djeteta u djevojku ili mladića.

Dugometražni igrani film Ljeto 1993. dotiče se teme gubitka i suočavanja s istim kroz zajedništvo s novom obitelji, ali i poteškoćama prihvaćanja nove obitelji te osjećaja prihvaćenosti djeteta unutar nje. Šestogodišnja Frida izgubila je majku te odlazi živjeti s ujakovom obitelji na selo, gdje se suočava sa sjećanjima na majku, doživljava svojevrsni sukob s pomajkom i sestričnom te iskusi promjene u ponašanju uzrokovane ranim pubertetom. Pouka filma temelji se na uspješnom suočavanju s traumom i prihvaćanju djeteta.

Zajedničko gledanje filma plod je suradnje između nastavnice hrvatskog jezika Josipe Koprtle i školske knjižničarke Anite Tufekčić povodom Međunarodnog dana obitelji, koji je proglašen od Ujedinjenih naroda 1994. godine, a obilježava se 15. svibnja s ciljem podizanja svijesti i važnosti  obitelji i njezine uloge u društvu.

objavio: Anita Tufekčić   datum: 16. 5. 2024.

« Rujan 2024 »